KOZIOŁKI – zapomniany element nakrycia stołu

Obecnie koziołki sporadycznie są wykorzystywane w nakrywaniu stołu do wcześniej ustalonego menu.

Koziołki to element zastawy stołowej używany do układania na nich noża i widelca do dania głównego. Wówczas cały ten „zestaw” znajduje się po prawej stronie nakrycia.

Dawniej koziołki świetnie sprawdzały się, gdy  powszechnie stosowano tzw. menu klasyczne zawierające 12 potraw – dla gości ułatwiały „poruszanie się” w gąszczu sztućców ułożonych po lewej i prawej stronie nakrycia.

Koziołki mogą mieć różne kształty, np. pieska rasy jamnik i wówczas też nazywamy je koziołkami, a więc jamnik to koziołek.

Podstawka pod kieliszek

Używanie ozdobnych platerowanych lub kryształowych podstawek pod kieliszek jest obecnie rzadko praktykowane.

A w jakim celu je stosowano?

Można podać kilka argumentów.

  1. Kieliszek do wódki czystej oraz alkohol w nim podany powinien być mocno schłodzony, więc szybko jego powierzchnia pokrywała się wodą. Podstawka zapobiegała powstawaniu mokrych plam na obrusie.
  2. W małych kieliszkach podaje się kolorowe nalewki i likiery. Podstawka zapobiegała powstawaniu kolorowych plam na obrusie powstałych podczas niewprawnego nalewania alkoholu lub odkładania kieliszka.
Czy zgadzasz się na użycie plików cookie do udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu?
Polityka prywatności
TAK
NIE