Zastawa stołowa to……..

naczynia, sztućce, szkło oraz sprzęt niezbędny do obsługi gości.

Sztućce

Powinny być odpowiednio dobrane do serwowanych przez nas potraw. Muszą być wypolerowane, bez widocznych linii papilarnych i oczywiście posiadać ten sam motyw zdobniczy. Nakrycie będzie wtedy wyglądało bardzo estetycznie.

Sztućce podstawowe inaczej klasyczne

Sztućce te stosuje się do dań podstawowych, niewymagających stosowania sztućców specjalnych. Najczęściej są to sztućce duże lub średnie. W ich skład wchodzą: łyżka,  nóż
i widelec.

Jaką wielkość powinien mieć talerz?

Często zadajemy sobie takie pytanie. Wiedza podręcznikowa podpowiada oczywiście jaką średnicę powinien mieć talerz do podania odpowiedniej potrawy. Warto jednak podejść do tego zagadnienia nieco współcześnie, obserwując trendy w gastronomii, stosując zasadę „logicznego myślenia” oraz mając na uwadze wygodę GOŚCIA i komfort pracy kelnera.

Przede wszystkim trzeba uwzględnić, że potrawa nie powinna:

– wystawać poza „flagę” talerza;

– być powodem stresu dla kelnera podczas przenoszenia, z powodu, np.: jak ten talerz chwycić aby nie dotknąć palcem potrawy?; jak ten talerz przenieść aby elementy potrawy nie spadły na podłogę?, itp.;

– nie powinna być źródłem stresu dla GOŚCIA, z powodu, np.: jak jeść aby elementy potrawy nie spadały na stół?

Może więc warto także pomyśleć o innym kształcie  talerza niekoniecznie okrągłym?

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Czy zgadzasz się na użycie plików cookie do udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu?
Polityka prywatności
TAK
NIE